Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Права на трактор. Які потрібні і як отримати

Сільськогосподарські трактори, дорожньо-будівельна та будівельна техніка, машини для лісового та комунального господарства затребувані в кожному куточку планети. Водійські права на трактор абсолютно необхідні для роботи на переважній більшості такої техніки. 

Які потрібні права на трактор, якої категорії, який рівень допуску до тієї чи іншої техніки з тими чи іншими документами як правило, залежить від регіональних вимог. Утім, Європа майже в повному складі дійшла до єдиного знаменника і відпрацювала прозорий і виразний алгоритм процедури того, як отримати права на трактор, де і як проходити навчання.

Чи потрібні права на трактор. Європейська практика

Європейська практика показує, що права для керування трактором визначаються низкою чинників. Головні серед них:

  • вік оператора;
  • сфера застосування техніки;
  • тип механічного засобу;
  • особливості обладнання (сільськогосподарське, будівельне, лісозаготівельне, загальне) і низка інших моментів.

Виходячи з цього, можна чітко констатувати ─ водійське посвідчення на право керування трактором мати необхідно. Насамперед така вимога продиктована дотриманням заходів безпеки, щоб захистити як самого оператора, так і інших учасників робочого процесу або дорожнього руху від непередбачуваних ситуацій чи ДТП.

Крім того, ефективність роботи тракториста безпосередньо залежить від його теоретичної та практичної підготовки.

Європейський Союз уніфікував категорії водійських посвідчень, про що говорить Директива Ради Європейського Союзу 91/439/ЄЕС. Детальніше про ці та інші норми дорожнього руху, експлуатації спеціального транспорту можна дізнатися на сайті https://agronetto.com.ua/.

Існує кілька алгоритмів того, як отримати права, проте кожен із них передбачає складання теоретичного і практичного іспитів.

Як отримати права на трактор у Європі. Види посвідчень

Легальна робота на сільськогосподарському тракторі, зрошувачі, телескопічному навантажувачі, гусеничній техніці можлива тільки в тому разі, якщо тракторист має права категорії F. Те саме стосується водія, якщо транспорт використовується на дорогах громадського використання.

Тобто, навіть якщо техніка не виконує безпосереднього завдання, а переганяється з однієї локації на іншу, водій зобов’язаний мати відкриту категорію F.

Отримати цю категорію можна двома шляхами:

  1. Успішно скласти іспити на отримання посвідчення водія автомобіля категорії В. У цьому випадку категорія F видається автоматично. Отже, маючи права з категорією В водій може керувати і сільськогосподарським колісним трактором.
  2. Скласти іспит на отримання безпосередньо категорії F. Таке посвідчення дає право на керування тільки сільськогосподарськими колісними тракторами, але не автомобілями. Не поширюється на будь-які інші транспортні засоби.

Важливо зазначити, що права категорії В дають змогу водієві керувати й іншими сільгоспмашинами ─ телескопічними навантажувачами, зрошувальними машинами, наприклад.

Зі скількох років можна отримати права на трактор

Вік тракториста ─ один із чинників, що відрізняють країни ЄС за можливістю керування технікою. Так, в Австрії, Хорватії та Словенії мінімальний вік для отримання водійського посвідчення тракториста становить 16 років. З цього віку водій може керувати трактором із причепом або без нього.

Чехія, Нідерланди, Угорщина, Німеччина встановила мінімальний вік тракториста ─ 17 років. У Фінляндії така можливість доступна з 15 років, щоправда доступ надається згідно з трьома категоріями ─ А1, А2, А3. Кожна з них регламентує потужність і габарити техніки, а також можливість використання причепа.

Важлива ремарка ─ якщо тракторист має права на керування автомобілем, але країна видачі посвідчення в автомобільних водійських правах не передбачає керування трактором, водієві доведеться скласти іспит на категорію F у тій країні, де він перебуває і збирається працювати на тракторі.

Є ще одне загальноєвропейське обмеження, яке стосується віку. Маючи тракторні права категорії F з 16 років, водій має право керувати трактором максимальної ширини 2,45 м включно з навісним обладнанням. Це ж стосується і одновісного або двовісного причепа, що буксирується.

Також у більшості країн ЄС регламентується вага техніки відповідно до віку водія:

  • для сільськогосподарських тракторів до 3,5 т ─ мінімальний вік водія 17 років;
  • для трактора від 3,5 до 7,5 т ─ мінімум 18 років;
  • для важкої техніки загальною масою понад 7,5 т  ─  мінімальний вік 21 рік.

У скільки років можна отримати права на трактор, залежить від чинних у конкретній країні правил і зазначених вище допусків.

Які права потрібні на гусеничний трактор

Гусенична техніка має свої особливості як в керуванні, так і в конструкції. Тому такі трактори та спецмашини винесено в окрему категорію Н. При цьому тракторист, який має автомобільні водійські права категорії В, не має права керування гусеничним транспортом у Європі.

Ще одна поширена категорія тракторів у Європі ─ швидкісні трактори. Вони мають технічні відмінності від звичайного сільськогосподарського транспорту. Як правило, це нові моделі техніки JCB Fastrac і Mercedes Unimog, а також низка інших тракторів виробництва ЄС і США.

На такі трактори категорії Н і F не поширюються. Права на саморобний трактор, якщо він пересувається дорогами громадського користування, можна отримати тільки після ліцензування техніки у відповідних органах. 

Де отримати права на трактор у Європі, інші категорії

Категорія F поширюється переважно на трактори, призначені для сільськогосподарських і лісозаготівельних робіт. Це основний сектор техніки, що використовується в Європі. Проте, якщо трактор використовується для перевезення вантажів, автомобільні права категорії В вже не проходять.

У разі, якщо трактор перевозить вантажі і загальна маса трактора перевищує 7,5 тонни, водієві необхідно мати тракторні права категорії СЕ. Керуючи трактором, повна маса якого становить від 7,5 до 12 тонн, водій зобов’язаний мати права категорії С1Е, що аналогічно посвідченню на право керування вантажним автомобілем.

Необхідно знати, що загальні європейські правила, які стосуються ліцензування трактористів, перебувають на стадії формування і можуть з часом змінюватися. Однак незмінним залишається той факт, що тракторні права видаються тим самим органом, що й автомобільні, а отримання категорії В автоматично передбачає відкриття тракторної категорії F у більшості країн Євросоюзу.

Залишити коментар